Taktyka

Klubowe finanse, stadion, marketing, nowe logo i wiele innych. Podyskutuj na temat najważniejszych spraw związanych z Juventusem.

Moderatorzy: Moderatorzy, Administratorzy

ODPOWIEDZ
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 6506
Rejestracja: 08 października 2002
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 106 razy
Kontakt:

13 lutego 2021, 16:49

jackop pisze:
13 lutego 2021, 11:59
W kwestii nazewnictwa, z tego co wiem to termin skrzydłowy najczęściej jest określeniem na bocznego napastnika.
Niesłusznie, to porównanie z poprzedniego stulecia, sam to zresztą zaznaczyłeś w swoich ustawieniach gdzie zaznaczyłeś kogo określisz bocznym napastnikiem a kogo skrzydłowym.
Idąc dalej - boczny napastnik nie jest tak rozliczany z defensywy jak skrzydłowy (szczególnie we Włoszech), za to skrzydłowy nie jest tak z goli jak boczny napastnik. Skrzydłowy ma oskrzydlać akcje, skupiać się na dorzucaniu piłek ze skrzydła kolegom, gra dużo bliżej linii bocznej i więcej w defensywie. Oczywiście jego rola w ostatnich latach ewoluowała i skrzydłowi często schodzą do środka ale nadal ich domeną nie jest zdobywanie goli.

Przechodząc do nazwisk:
Czy Ronaldo jest środkowych napastnikiem? Oczywiście, że nie. W efekcie musimy go nazwać bocznym napastnikiem (i słusznie) ale w życiu nikt nie nazwałby go skrzydłowym (a ty wyżej sugerujesz równość między tymi określeniami). Jeśli CR7 byłby skrzydłowym to jako skrzydłowy raczej słabo wypełnia swoją rolę na boisku.
A Giggs? Czy był bocznym napastnikiem? Nie słyszałem by ktokolwiek go tak nazwał. Dlaczego? Bo był skrzydłowym ;) Jakże to banalne prawda? Jako skrzydłowy był topem, jeśli nazywać go bocznym napastnikiem to raczej nie byłby topem na tej pozycji.

Nie po to Włosi "wymyślają" takie pozycje na boisku jak mezzala, żeby jednocześnie bocznych napastników nazywać skrzydłowymi ;)


Co do naszego optymalnego ustawienia to wg mnie jest to takie z Sandro na lewej. To czy zagra Cuadrado na prawej czy Danilo i Chiesa powinno zależeć od rywala i naszej taktyki, czy będziemy grać piłką jak z Napoli w SCI czy będziemy za nią biegać jak z Romą. To nawet nasza zaleta, że żelazna jedenastka nie jest "optymalna" na każdego rywala i do każdej taktyki.
Piszesz, że Sandro ma tylko 1 asystę ale Danilo nie zrobi takiej akcji jak z Sandro z Romą, nie zrobi takiej też raczej ani Frabotta ani Bernardeshi. Więc dopóki Chiesa i Ronaldo nie nauczą się grać razem to szkoda męczyć na lewej i Chiesę i nas oglądając go na tej pozycji. Nad 343 i innymi nie ma co strzępić języka dopóki w drużynie gra Ronaldo. Nie ma w tym przypadku, że przez tyle lat w Realu nigdy żaden trener nie grał dłużej 3 napastnikami mając go w drużynie. U nas też Chiesa byłby więc prawym napastnikiem pewnie tylko na papierze. Z dużo większą chęcią zobaczyłbym go w roli Ramseya czy McKenniego tylko wtedy trzeba by się przemodelować w pomocy bo zawsze jeden z nich asekurował CR7 a Chiesa jedna lepiej wygląda przy linii bocznej.


Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Wirtualna Gra Piłkarska
jackop

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Posty: 6900
Rejestracja: 08 stycznia 2006
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował: 115 razy
Podziękowano: 204 razy

13 lutego 2021, 18:09

@Maly wydaje mi się, że mylisz pozycję z rolą na boisku. Skrzydłowy i boczny napastnik mogą grać na tej samej pozycji, ale wypełniać różne role. Wiem, że się nie dogadamy także nie będę dalej strzępił ryja ;) Masz ochotę, to możesz zmienić definicję na Wikipedii.

Do przykładów nie będę się odnosił, bo tu trzeba wejść w temat różnic w nazwenictwie pomiędzy 'szkołą' brytyjską a holenderską itd.
Obrazek
O Vesuvio Lavali Col Fuoco! Lavali! Lavali! Lavali Col Fuoco!
Maly

Juventino
Juventino
Awatar użytkownika
Rejestracja: 08 października 2002
Posty: 6506
Rejestracja: 08 października 2002
Lokalizacja: Lubartów
Podziękował: 28 razy
Podziękowano: 106 razy
Kontakt:

13 lutego 2021, 21:07

Mylę pozycję z rolą na boisku? Czyli jednak Mandzukic to w ogóle nie napastnik? ;)

Boczny napastnik nie gra na skrzydle a skrzydłowy nie gra w napadzie. Tu nie ma nic do pomylenia, mylić się może wikipedia a raczej problemem są uproszczenia w tłumaczeniach stosowane w języku polskim. Takie same uproszczenia często przeszkadzają sędziom w prawidłowej interpretacji przepisów bo nie każdy zwrot w j. angielskim ma sensowny odpowiednik po polsku. Sam zwróciłeś uwagę na różnice pomiędzy szkołami, nie znam ich ale domyślam się, że holenderski boczny napastnik został przez Polaków zbity do kupy razem z brytyjskim skrzydłowym. To nie oznacza przecież, że to jedno i to samo. Zresztą polska wikipedia jest w tej kwestii bardzo uboga. Mogę ci za to zacytować angielską:
"A winger is an attacking player who is stationed in a wide position near the touchlines. They can be classified as forwards, considering their origin as the old "outside-forward" position, and continue to be termed as such in most parts of the world, especially in Latin and Dutch football cultures." Ten błąd wynika po prostu z tłumaczenia jakie ktoś kiedyś zastosował albo ze "szkół", o których pisałeś, nadal jest to jednak błąd.
https://en.wikipedia.org/wiki/Forward_( ... _football)
Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę.

magica Juve vinci

A nie mówiłem?
Wirtualna Gra Piłkarska
ODPOWIEDZ